Parapsikoloji Forumları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Sitemiz Daha İyi Hizmet Verebilmek İçin Yenileme Çalışmasındadır. Daha çok detay için,lütfen bu forumun yöneticisi ile iletişime geçin. İletişim adresi : shanimoglu@gmail.com
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Facebook

En son konular
» ben gedimmmmm
Ben üzerine söyleşi EmptyPerş. Mart 22, 2012 4:58 pm tarafından Admin

» Başvuru Köşesi
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Şub. 22, 2011 12:32 pm tarafından Odie

» Mayalar ???
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Kas. 23, 2010 12:39 am tarafından adem

» Din nedir
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 2:02 am tarafından Admin

» Allah’ı sevmek
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 2:01 am tarafından Admin

» BİLİM İLE UYUMLU EVRENSEL ANLAYIŞ
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 12:20 am tarafından Admin

» BİLİMİN FONKSİYONU VE MODERN ARAŞTIRMALAR
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 12:20 am tarafından Admin

» BOŞLUKLAR GERÇEKTEN BOŞLUK MUDUR?
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 12:19 am tarafından Admin

» DUYULARIMIZ VE BÜTÜNSELLİK
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 12:19 am tarafından Admin

» ENERJİNİN DOĞASI
Ben üzerine söyleşi EmptySalı Ağus. 31, 2010 12:18 am tarafından Admin

Anket
SABAH UYANDIĞINIZDA NASILSINIZ?
 SİNİRLİ VE HUYSUZ
 TEPKİSİZ
 UKALA
 ÇOK NEŞELİ
 DİĞER
Sonuçları Gör
Kimler hatta?
Toplam 6 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 6 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 77 kişi Salı Ekim 24, 2023 2:51 pm tarihinde online oldu.
Similar topics
Istatistikler
Toplam 127 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ceyhuner

Kullanıcılarımız toplam 387 mesaj attılar bunda 318 konu

Ben üzerine söyleşi

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Zodyak : Yay
çin astrolojisi : Köpek
Lakap : Garf

Ben üzerine söyleşi Empty
MesajKonu: Ben üzerine söyleşi   Ben üzerine söyleşi EmptyPtsi Eyl. 07, 2009 3:50 pm

Ben üzerine söyleşi

Kişide arayışla baslayan süreç sonunda kaçınılmaz bir şekilde, ben neyim ben im hakikatim ne gerçeklığim ne sorusuna dönüşür.
Bazende ilk arayışa baslama sebebidir, ben neyim sorusu, arastırmaya girdiğinde çoğu zaman ilk sorudan uzaklaşılır, öğrenecek çok şey vardır, bilgiler arasında çoğunlukla kaybolur gideriz, din, felsefe, bilim, araştırdıkca yeni sorular yeni cevaplar birbirini kovalar sureç uzar da uzar, tabiki kişinin araştırmada ısrarlı oluşu yapısında farkında olsada olmasada değişimleri başlatır, aldığı yeni bilgileri sindirirken yapısal olarakta değişime uğrar.

Sunmaya çalışacağım açı (ben) dediğimiz (?) gerçekliğe, daha yalın ve yakın temas oluşturabilir ihtimali içindir. Elbette katılımlarınızla farklı açılardan,dokunuşlarla zenginleşecektir.
Kaçınılmaz asla yadsınamaz bir kesinlik varki, hakikate ulaşma yolu ne kadar insan varsa o denli çoktur asla ve asla aynı yoldan iki kişinin varması mümkün değildir, her yol orjinal ve o denli nadidedir, eşi benzeri yoktur ve asla taklitle hakikate varılmaz, yolları insanlar oluşturur, insanlar yollar için değil yollar insanlar içindir.

Birşey gerçekten kendisi ise, kendisini bilmemesi mümkünmüdür. ?
Birşey kendi gerçekliğini bilmek için bilgimi edinmelidir, yoksa sadece kendinin farkına mı varmalıdır. ?

Örnek

Düşünün, farzedelim doğduğunuzdan itibaren 5 duyunuz felçli.

1 Göreme : Görsel hiç bir kaydınız yok, vizyon şekil vs hiç bir veriniz yok.

2 Tad alma: Tadını hissettiğiniz algıladığınız hiç bir şey olmadı.
.
3 Dokunma: Hiç birseyin şeklini, sacaklığı soğukluğu olsun sertlik yumuşaklık vs böyle bir kaydınızda yok.

4 Koklama : Sizin için koku diye bir veri yada ondan gelen güzel yada kötü diye anlam yok.

5 İşitme : Ses yada işitsel bir gerçekliğiniz yok, böyle bir veri kaydınız yok.

Bu durum dünyada yaşadığınız bir kaza sonucuda olusabilir, fakat burada önemli olan beşeri verilerinizin olmaması, bu hissetmemiz açısından önemli.
Farz edelim, sadece nefes alıp verebiliyorsunuz ve göz kapaklarınızı kırpabiliyorsunuz, evet bu durum içinde kendinizi, ben dediğiniz (?) nasıl hissederdiniz,ben dediğiniz şeyin anlamı ne olurdu, nasıl ifade edebilirdiniz.
Duyularınızla birşey oluşturamazsınız ama yadsınamaz bir gerçekliğinizde var, siz varsınız yaşıyorsunuz, ben diyebileceğiniz yada ne derseniz bir şey var orda bedeni duyuları işlevsel olmasada yaşıyor dünyasal açıdan.

Beşer ifadesinin kökeni bu 5 duyudur (beş er) ve kendimizi tanımlamaya kalktığımızda hepimizin bildiği gibi duyularımız vasıtası ile edindiğimiz verilerimizle hareket ederiz, bütün tanımlarımız 5 duyu verileri ile olmakta, doğal olarak ben dediğimizde bir beden olduğumuz algısına kaçınılmaz oluşturmaktadır.

Oysa dinler ve mistik öğretiler bunun böyle olmadığını, asıl olan gerçekliğimizin bedensel bir yapı yada 5 duyu ile sınırlandırılamayacağını ifade etmek açığa çıkmışlardır. İnandırmak için değil, bizzat deneyim yaratmak içindir, inanmak ile inanmamak arasında sadece zihinsel yani beşersel açı farkı vardır, iman deneyimdir eğer iman oluşturamamıssak sadece inanırız, inanç değişim yaratmaz imandır değisimi oluşturan.

Örnek

Ben bende değil, sende de hem sen, hem ben
Ben hem benimim, hem sede senin, sende benim
Bir öyle garip hale geldim ki
Sen benmisin, bilmiyorum, ben mi senim.

MEVLANA

Beni bende demen, ben de değilim
Bir ben vardır bende, benden içeru.

YUNUS EMRE

Bilindik örnekler hepimiz hatırlarız, bu ifadeleri çoğaltmak mümkün, dikkat edersek bu ifadelerin dokunduğu derinliği 5 duyu ile tanımlayamayız, eğer bu deneyimi yaşamadıysak, bilmeyi hepimiz beş duyu ile algıladığımızla sınırlı zannediyoruz, elbette bu gerçeğide yadsıyamayız fakat bununlada sınırlayamayız.

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum, evet bedeniniz sizdendir ama siz bedenden ibaret değilsiniz, evet duyularınız sizdendir ama siz duyularınızdan ibaret değilsiniz, aklınız bilişiniz duygularınız sizdendir ama siz bundan ibaret değilsiniz, tüm mevcut sizdendir ama siz bununla dahi sınırlandırılamaz olan bir gerçeksiniz.

Alıntı :
http://www.kozmikruh.com/ben-%C3%BCzerine-s%C3%B6yle%C5%9Fi

Ben üzerine söyleşi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ben üzerine söyleşi
» .:: ASTRAL SEYAHAT ÜZERİNE BİR İNCELEME ::.
» 2012 FOTON KUŞAĞI HAKKINDA SÖYLEŞİ VİDEO (TIKLA İZLE)